Problem retrofitu rozdzielnic SN jest jednym z najaktualniejszych tematów, z jakim można spotkać się w energetyce. Co roku przed problem, co zrobić ze starą rozdzielnicą, stają dziesiątki użytkowników i każdy z nich musi podjąć decyzję – wymienić tylko aparaty, czy może kupić nową rozdzielnicę. Mamy nadzieje że dzięki przedstawionej propozycji, dotychczasowa alternatywa rozwiązań rozszerzy się i dzięki temu każdy, kogo ten problem dotknie, będzie mógł lepiej dopasować indywidualne rozwiązanie do własnych warunków technicznych i ekonomicznych.

PARAMETRY ZNAMIONOWE

Napięcie znamionowe [kV] 7,2; 12; 17,5
Prąd znamionowy [A] 630; 1250; 1600; 2000; 2500; 3150
Prąd znamionowy krótkotrwały wytrzymywany [kA/3s] 20; 31,5
Prąd znamionowy szczytowy wytrzymywany [kA] 51
Rodzaj izolacji powietrze
Wyłącznik VD 4 (ABB)
Ogranicznik przepięć MWK (ABB)

NOWA IDEA RETROFITU ROZDZIELNIC SN

Dobrym przykładem może być dowolne nowoczesne pole rozdzielnicy dwuczłonowej w izolacji powietrznej. Została zmniejszona w nim ilość pracujących aparatów (występują tylko dwa: wyłącznik lub rozłącznik oraz uziemnik), jak również powiązano je systemem blokad mechanicznych i elektrycznych w taki sposób, że pracownik operujący aparatami nie może wykonać operacji zabronionej (np. zamknąć uziemnika, kiedy zamknięty wyłącznik jest w pozycji praca). Problemem pozostaje tylko, w jaki sposób zapewnić w starych polach możliwość obsługi w standardzie nowoczesnych rozdzielnic.

Zastosowania członu wysuwnego z wyłącznikiem lub stycznikiem zamiast aparatu stacjonarnego wydaje się oczywiste. Przeglądając ofertę różnych producentów można znaleźć tzw. człony stałe do wyłączników wysuwnych. Człony takie występują w dwóch wersjach: jako w pełni zabudowana i osłonięta kaseta zamykana od przodu drzwiami lub jako rama wsporcza (składa się tylko z płyty tylnej z przepustami izolacyjnymi i prowadnic dolnych dla członu wysuwanego).

ZALETY ZASTOSOWANIA NOWEGO ROZWIĄZANIA

Zastosowanie kasety lub ramy wsporczej oprócz zwiększenia niezawodności pola niesie również dodatkowe korzyści. Chroni obsługę przed wykonaniem nieprawidłowej operacji (nie można wjechać ani wyjechać z pola zamkniętym wyłącznikiem; bez wcześniejszego zamknięcia uziemnika nie można członu wysuwnego przestawić z pozycji praca do pozycji próba; nie można zamknąć uziemnika przed otwarciem wyłącznika). Obie z konstrukcji wyposażone są w kurtyny przepustów izolacyjnych, czyli po ich zamknięciu i zablokowaniu obsługa nie ma możliwości dotknięcia do styków stałych w przepustach. Wysunięcie członu wysuwnego do pozycji próba i zasłonięcie kurtynami przepustów izolacyjnych pozwala obsłudze stwierdzić jednoznacznie, że zarówno od strony zasilania, jak i odpływu występuje widoczna przerwa izolacyjna w obwodzie- czyli wysuw członu spełnia rolę dwóch odłączników w starym systemie. Zaletą jest również fakt, że na członie wysuwnym można zainstalować dowolny potrzebny aparat: wyłącznik próżniowy, wyłącznik gazowy z SF lub stycznik. Ponadto w przyszłości, kiedy użytkownik zdecydowałby się na kupno nowoczesnej rozdzielnicy okapturzonej dwuczłonowej, już posiadane aparaty wysuwne można wykorzystać w nowej rozdzielnicy właściwe bez przeróbek. Dodatkową zaletą kaset i ram wsporczych jest szybkość ich instalacji w polu. Skraca to ogromnie czas, jaki należy poświęcić na pracę przy jednym polu, w porównaniu, gdy decydujemy się na wymianę wszystkich stałych aparatów na nowe tradycyjnym sposobem- „jeden za jeden”.

Poniższe zdjęcia przedstawiają pola potrzeb własnych „przed” i „po” modernizacji.